آبگرم

آبگرم

شهر چشمه های درمانگر

 در یک کیلومتری حصارارضی از توابع خَرَقان غربی واقع در آبگرم قزوین ( حدود 30 کیلومتری شهر آبگرم ) برج‌های آرامگاهی خرقان قرار دارند. برج های دوقلوی زیبایی که از دوره سلجوقی به جا مانده اند.

برج‌های آرامگاهی خرقان با بیش از 50 طرح آجری، جزء شاهکارهای آجرکاری معماری ایران به شمار می‌آیند. این برج‌ها در محوطه وسیعی به فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند و از بسیاری جهات به هم شبیه‌اند اما برج شرقی، قدیمی‌تر از برج غربی است.

اگر از نزدیک سری به خرقان دوقلو بزنید می بینید که یکی از این برج ها 8 ضلعی است و بر هر ضلع آن، طرح‌های متنوع آجری منقوش شده است. این برج دارای گنبدی دوپوش است که دو پلکان مارپیچ به آن منتهی می‌شود.

ارتفاع این آرامگاه در حدود 15 متر و قطر بنای آن حدود 11 متر است. بر اساس متن کوفی موجود در این بنا، این برج در سال 460 ه قمری ساخته شده است.

در این بنا، معمار به جای دو راه پله مارپیچی یك راه پله ساخته است. در بالای ستونی كه راه پله مارپیچی درون آن ساخته شده است پنجره ای مستطیل شكل با قوس جناغی در پوشش خارجی قرار دارد تا نور لازم را در مسیر راه پله تامین سازد.

برج دوم اما با فاصله حدود 30 متر از برج اول، از نظر شکل و ابعاد ، تقریبا  هم اندازه برج اول است. این بنا دارای گنبد دو پوش و یک پلکان منتهی به فضای بین این دو پوشش است. برای رسیدن به راه پله ها باید از در مستطیل شكل كوتاهی كه داخل اتاق مقبره قرار دارد، گذشت.

تعداد پله های هر راه پله 22عدد است و با توجه به ویژگی های تاریخی بنای برج، می توان گفت كه در میان گنبدهای 2 پوسته ای كه پوسته دوم آنها مخروطی شكل نیست، این بنا نخستین گنبد 2پوسته قرن پنجم هجری به شمار می رود و از این نظر حایز اهمیت است.

نمای خارجی بنای برج كاملا از آجرهای تزئینی است. وجود همین نمای آجری است كه منظر برج را به صورت یكی از زیباترین و چشم گیرترین آثار معماری قرن پنجم ایران درآورده است. این تزئینات روی ساقه گنبد و ضلع های هشت گانه صورت گرفته است.

ضلع سر در ورودی برج، تزئین بیشتری دارد. در این محل، تزئینات خاصی كه عبارت از كتیبه ای 2خطی است وجود دارد. مضمون 2خط كتیبه مزبور عبارت است از: «به تاریخ سنه ستین و اربعمائه (460) عمل محمدبن مكی الزنجانی القبه»

برگرفته از همشهری آنلاین، روزنامه ایران


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

نویسنده: ارسلان دمیرچی ׀ تاریخ: چهار شنبه 30 مرداد 1392برچسب:برج های دوقلوی آبگرم,برج های دوقلوی حصار,برج های دوقلوی خرقان,خرقان غربی,برج های دوقلو,آبگرم قزوین,آبگرم ایسی سو, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀